Zadanie

Ivan sa ponáhľal, ako len vedel. Práve teraz, keď má byť tá strategická porada, tak mešká! Keď dorazil na miesto, zistil, že sa náhlil zbytočne. Všetko vyzeralo pokojne, zatiaľ sa ešte nezačalo. Pridal sa k Rudolfovi s Andrejom, ktorí si krátili čas komentovaním Rudolfovho nového obrazu.

Vzápätí prišiel na schôdzu aj Michal. „Prepáčte, že meškám! Moja ťava sa potrebovala nap...“ BUM! Začuli obrovský výbuch.

„Rudolf, počkaj tu na Zuzanu, my sa ideme pozrieť, čo sa stalo.“ Michal, Andrej a Ivan odišli omrknúť situáciu. O chvíľu Zuzana dobehla úplne zhrozená. „Rudolf! Kde je zvyšok? Palác je pod paľbou nepriateľa!“

„Išli pozrieť, čo sa deje,“ odvetil Rudolf. „Budú si musieť poradiť sami, potrebujeme ísť!“ Rudolf a Zuzana nasadli na svoje kone a už cválali preč. Michal, Ivan a Andrej sa vrátili a na svoje prekvapenie nikoho nenašli.

Rinčanie šablí. „Čo budeme robiť?“ spýtali sa všetci nahlas. „Bežte, ja ich zdržím!“ povedal Michal. Andrej s Ivanom nezaváhali ani na chvíľu a hneď zmizli niekde za rohom.

Diskusia

Diskusia je uzatvorená a nie je možné vkladať nové príspevky.

Jožo (Kde Máme ŠUPku?)

22. jún 2020 22:16

Tak zas mne bolo tiež hneď jasné, že je to binárka (tak ako Mišofovi) a naopak som si nevšimol prezidentov. Skúšal som to abecedne spredu odzadu, xorovať dáko a pod. Keď sme sa na to pozreli spolu, tak tiež nič. Potom to zrazu Vodka spermutoval po chvíli hrania, aby vyšlo niečo rozumné, a bolo. Ja osobne som mal taký meh pocit z toho, že sú to prezidenti.

Matúš (TrePe tím)

14. jún 2020 23:02

Doriešili sme to nakoniec spätne z Atény. Hľadali sme meno z kalendára na päť písmen (tipli sme, lebo päť viet) ktoré má anagram v slovenskom slovníku, trochu sme to oprogramovali a našlo sa. Spätné doriešovanie šifier bol pre mňa jeden z hajlajtov tohoto ročníka. V situácii, keď by sme buď museli pýtať nápovedu alebo preskakovali šifru, sme namiesto toho mohli hľadať kreatívne riešenia ako s pomocou jednej šifry vyriešiť druhú. Človek má tak nejako lepší pocit keď spätne nájde riešenie sám, ako keď mu pomôže nápoveda.

Zuzka (Pizza Láska)

14. jún 2020 22:51

Pridavam sa ku kritikom napovedy. Prezidentov sme videli, ine sme potrebovali pocut... :-(

panda (Párty u Niky)

14. jún 2020 21:46

moje pocity po precitani riesenia. wtf? meh. sme sa rozne hrali s priezviskami tych prezidentov (scitavanie prvych pismen priezvisk, tolke pismeno priezviska, kolky krat je v texte, a pod). Jednak som trochu zmateny, ze ako sme z toho mali prijst na binarku, a dvak som smutny, ze to nakoniec ani s priezviskami nie je

mišof (Organizátor)

14. jún 2020 21:38

Ja som sa k binárke pri testovaní tejto šifry dostal cez to, že hlavná vec, čo sa deje v zadaní, je že prichádzajú a odchádzajú, tak sa idem skúsiť pozerať na to, kedy kto prichádza / odchádza / je tam / je preč. A to, že ich je päť, potom jemne naznačuje práve binárku (2^5 = 32 je najmenšie čo stačí na zakódovanie abecedy, takže binárka sa zvykne robiť práve s piatimi bitmi).

Ale je 100% pravda, že binárka mala nejak byť spomenutá v nápovede. Nepodarí sa vždy všetko :)

Fenda (siry bez sira)

14. jún 2020 21:34

Priznam sa ze toto bola jedna z dvoch sifier kde som si precitala riesenie a nebolo to ako obvykle ze ahaaaaa jasneee, ale bolo to ze OMG WTF ako na toto niekto dosiel? :) Myslim ze ta binarka sa mala nejak skryto spomenut v texte alebo aspon v napovede...

Jano (Štvrťžblnk)

14. jún 2020 20:12

Heslo sme uhádli spätne z Atény aj keď sme boli veľmi blízko. Objavili sme čo sme mali aj tabuľku s jednotkami a nulami som mal nakreslenú, ale keďže Michal bol prvý prezident tak som ho šupol doľava. Tým pádom som to mal presne naopak a nenapadlo mi to skúsiť aj z druhej strany. Poučenie do budúcna.

Feráč (Zdeduko)

12. jún 2020 7:18

jj, nápoveda moc nepomohla

Matúš (TrePe tím)

11. jún 2020 22:13

Že sú to prezidenti bolo jasné hneď, že sú to bity ani omylom. Nápoveda nám tým pádom nič nenapovedala, aj keď mohla teda naznačiť aspoň nejako nepriamo že ide o bity.